نظافت اجاق گاز

ترفندهایی برای تمیزی انواع اجاق گاز

همه ما به طور روزانه درگیر کار کردن در آشپزخانه و پخت و پز هستیم. این کار معمولا چند ساعت از زمان روزانه ما را به خود اختصاص می دهد؛ بنابراین انتظار می رود که در این حین با اجاق گازی رو به رو شویم که خیلی تمیز نیست! معمولا راه های مختلف و متفاوتی برای تمیز کردن اجاق گاز وجود دارند که مطرح می شوند. ما هم در این مطلب تصمیم داریم راه هایی هوشمندانه به شما معرفی کنیم که بتوانید تمیز کردن اجاق گاز خود را به بهترین شکل انجام دهید. گاز بیشتر از هر سطح دیگری در آشپزخانه در معرض کثیف شدن و لک گرفتگی قرار دارد.

معمولا برای افراد سخت است که روزانه و یا بعد از هربار کثیف شدن سریعا آن لکه را با پارچه ای ساده از روی گاز پاک کنند. با این حال معمولا توصیه می شود که تمیز کردن اجاق گاز خود را هفته ای یکبار پیش ببرید.در ادامه به تمیز کردن انواع گاز و روش های انجام آن می پردازیم:

 

اصول اولیه تمیز کردن گاز رومیزی

گاز رومیزی از متداول ترین انواع گاز در منزل ها به شمار می رود .پیش از تمیز کردن گاز رومیزی خود، نکات زیر را در نظر داشته باشید:

1. وقتی اجاق‌گاز سرد است، آن را تمیز کنید

هرگز شیشه روی اجاق‌گاز را وقتی که سطح آن هنوز داغ است، تمیز نکنید.

2. در تمیز کردن گاز رومیزی زیاده‌روی نکنید

نیازی نیست که از قوی‌ترین شوینده‌ها و ابزار نظافت خانه برای تمیز کردن گاز رومیزی استفاده کنید. ممکن است که بقایای پاک‌کننده‌های شیمیایی روی سطح گاز در زمان آشپزی بسوزند. تنفس گازهای متصاعدشده از سوختن این مواد برای شما مضر است. به‌علاوه پاک‌کننده‌های قوی که قدرت سایندگی بالایی دارند موجب ایجاد خط‌وخش روی سطح گاز رومیزی شما می‌شوند.

 

3. به دستورالعمل‌های شرکت سازنده اجاق‌گاز رومیزی رجوع کنید

برای تمیزکردن بعضی از اجاق‌گازها باید از محصولات پاک‌کننده خاصی استفاده کنیم. حتما دستورالعمل‌های مراقبت از اجاق‌گاز را رعایت کنید تا به‌طور تصادفی کاری انجام ندهید که موجب خارج‌شدن اجاق‌گاز از شرایط گارانتی شود.

4. از ابزارهای نرم‌تر و ملایم‌تری استفاده کنید

شیشه روی اجاق‌گاز نسبتا مقاوم و محکم است، ولی کشیدن دستمال یا برس‌های زبر و خشن می‌تواند خطوطی روی سطح آن ایجاد کند؛ بنابراین بهتر است که از مواد و ابزارهای نرم‌تری مانند دستمال یا اسفنج‌های میکروفایبر استفاده کنید.

البته استفاده از تیغ اصلاح، از موارد استثنایی این قانون است که در ادامه بیشتر درمورد آن توضیح می‌دهیم.

 

5. مواد غذایی را فورا پاک کنید

اگر می‌خواهید اجاق‌گاز شیشه‌ای شما نو و درخشان بماند، باید مواد غذایی را که روی آن ریخته است فورا پاک کنید تا به لکه تبدیل نشود. هرچه زودتر اجاق‌گاز شیشه‌ای خود را تمیز کنید، تمیزکردن آن آسان‌تر خواهد بود و در بلندمدت بهتر و سالم‌تر خواهد ماند. پاک‌کردن روغن، سُس‌ها و مایعات از روی اجاق‌گاز شیشه‌ای کار دشواری است. اگر تنبلی کنید و تمیز کردن گاز رومیزی را به روز بعد موکول کنید، لکه‌های روی آن مشکل‌ساز می‌شوند. باقی‌‌ماندن غذاهایی که روی اجاق‌گاز ریخته، فاسدشدن و دشوارترشدن پاک‌کردن آنها یا دوباره گرم‌شدن لکه‌های سوختگی، فقط تمیزکردن اجاق‌گاز را پیچیده‌تر می‌کند و می‌تواند به مشکلی همیشگی تبدیل شود.

گرچه باید تمام مواد غذایی را بلافاصله از اجاق‌گاز پاک کنیم، بعضی مواد غذایی از بقیه بدتر هستند. مایعات شیرین یا چسبناکی مانند شربت یا ژله می‌توانند به داخل شیشه نفوذ کنند و موجب ایجاد حفره و ترک در آن شوند. بنابراین وقتی سطح گاز به‌اندازه کافی خنک شده است، باید این مایعات را فورا پاک کنیم.

پاک‌کردن غذاهایی که پس از خشک‌شدن به لکه‌های سرسختی تبدیل می‌شوند (مانند سس گوجه‌فرنگی، روغن یا حتی آبی که از قابلمه در حال جوش ریخته است) نیازمند زورِبازو و زحمت بسیار بیشتری است و این مسئله می‌تواند موجب ترک‌خوردن شیشه شود. ازآنجاکه معمولا شکستگی صفحه شیشه‌ای اجاق‌گاز مشمول گارانتی نمی‌شود، خودتان باید هزینه تعویض آن را بپردازید؛ ولی اگر مراقب باشید و سعی کنید اجاق‌گاز شیشه‌ای خود را تمیز نگه دارید، وسیله‌ای بدون لکه و سالم خواهید داشت که سالها برایتان کار می‌کند و با آن می‌توانید غذاهایی به‌یادماندنی و خاطره‌انگیز بپزید.

 

 

تعمیر اجاق گاز

تمیز کردن گاز شیشه ای

امروزه استفاده از گازهای شیشه ای که معمولا از نمونه های رومیزی به حساب می آیند طرفداران بسیاری پیدا کرده اند. در این نوع گازها شما شعله ها را به طور مستقیم نمی توانید ببینید. ممکن است در نظر اول به نظر برسد که تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای کار سختی باشد، ولی باید بگوییم که خیر! آسان تر از چیزی است که فکرش را می کنید. برای تمیز کردن گاز شیشه ای شما می توانید پارچه ای را در کاسه ای آب و صابون ببرید تا کاملا خیس بخورد. بعد دستمال را بر روی قسمت های کثیف و دارای لک قرار دهید و اجازه دهید چیزی حدو 10 دقیقه بماند. بعد از این مدت گاز را به خوبی پاک کرده و از آن لذت ببرید. 

تمیز کردن اجاق گاز چدنی آشپزخانه

معمولا اجاق گازهای معمول آشپزخانه ها از پرطرفدارترین ها هم هستند. این نوع از گازها از شعله طبیعی استفاده می کنند. باید این را گفت قسمت های چدنی روی شعله ها به مزاتب کار تمیز کردن گاز را سخت تر می کنند. لکه ها و کثیفی ها معمولا بر روی قسمت های مشبک گاز قرار می گیرند و راه دست خوبی هم برای تمیز کردن ندارند. برای تمیز کردن اجاق گاز باید این قسمت های چدنی را در آب گرم و صابون قرار دهید و خیس کنید. قسمت های دیگری که زیر آنها قرار دارند را هم با کمک دستمال های مخصوص گاز که در بازار نیز به وفور قابل دسترسی هستند تمیز کنید. علاوه بر این شما می توانید با کمک مواد شوینده مخصوص گاز و البته یک اسنفج نیز فرایند تمیز کردن اجاق گاز را با موفقیت پشت سر بگذارید.

تمیز کردن اجاق برقی

اجاق های برقی از نظر ظاهری مانند اجاق گازها هستند با این تفاوت که با برق کار می کنند. قسمت های مشعل شکل گاز با کمک برق حرارت را تولید کرده و به سطوح مخصوص خود منتقل می کنند. باید گفت که این نوع اجاق ها معمولا برای کسانی که فرزند کوچک و یا حیوان خانگی دارند مناسب است.

تمیز کردن اجاق برقی هم مانند تمیز کردن اجاق گاز است؛ یعنی شما با لکه هایی رو به رو می شوید که در پستی و بلندی ها قرار گرفته و شاید تمیز کردن مکرر و روزانه آن برای افراد سخت و کسل کننده باشد. سعی کنید لکه ها را با کمک اسفنج و مایع شوینده مخصوص به آرامی از روی سطوح پاک کنید. بهتر است اول به قسمت های مشعل مانند بپردازید که تا زمانی که باقی قسمت ها را تمیز می کنید این مشعل ها به خوبی خشک شوند. تمامی قسمت ها را با دقت و حوصله به خوبی تمیز و پاک کنید. بعد با کمک یک دستمال و یا پارچه مرطوب هرچیزی که بر روی گاز باقی مانده را پاک کنید. حالا اجاق برقی را به برق زده و شروع به کار کنید! به همین سادگی!

تعویض شیشه اجاق گاز رومیزی در تهران

 

تعمیر اجاق گاز

 

انواع شوینده های طبیعی جهت تمیز کردن گاز:

به غیر از شوینده های شیمیایی موجود در بازار که استفاده مداوم آن برای بدن مضر است، می توانید با انواع مواد طبیعی گاز خود را تمیز کنید در ادامه به انواع شوینده های طبیعی جهت تمیز کردن گاز می پردازیم

1. آمونیاک و جوش شیرین:

در حالی که آمونیاک برای تمیز کردن همه چیز ایده آل نیست, اما هیچ چیز برای گازتان بهتر از آن نیست. با این روش کار کمتری برای انجام دادن دارید.مشعل های قابل برداشت را در کیسه ای قرار دهید و آمونیاک را بریزید و روز بعد, آن ها را بشویید و ببینید که چطور می درخشند.  

2. آب اکسیژنه و جوش شیرین:

چند تمیز کننده دیگر این مقدار قدرت را دارند. این را روی هر گونه باقی مانده روی اجاق خود بمالید. سطح را با جوش شیرین بپاشید و سپس آب اکسیژنه را نم نم روی آن بریزید.بعد انجام کار، آبکشی کنید. 

 

3. تمیز کردن اجاق گاز با آب جوش:

اگر شما محصولات اضافی در اطراف خانه نداشته باشید, اما قطعا باید آب جوش خود را داشته باشید و این را امتحان کنید. آرام و با احتیاط آب جوش را روی سطح کثیف بریزید.اگر بگذارید بماند تا خنک شود, چیزهای سخت به سادگی محو می شوند و اگر لازم شد, با یک تکه صابون روی اسفنج کار کنید این یک راه حل ساده و دوست دار محیط زیست است، چون از عناصر کاملاً طبیعی و عاری از مواد شیمیایی استفاده می کند. 

 

4. نمک و جوش شیرین:

یک قاشق سوپ خوری جوش شیرین و یک قاشق سوپ خوری نمک را به هم بزنید ؛ سپس یک قاشق سوپ خوری آب بریزید تا خمیر تهیه شود. پارچه ای را داخل مخلوط فرو کنید و روی کثیفی ها بکشید و مخلوط را روی کثیفی ها بمالید. مایعات را جذب و تمیز می کند.

 

5. روغن گیاهی و یا روغن زیتون از روش های تمیز کردن گاز:

این روش به شما این امکان را می دهد که روغن گیاهی و یا روغن زیتون را بر روی اجاق گازخود بریزید. با استفاده از یک پارچه, روغن را روی سطح بمالید. سپس روی آن را تمیز کننده همه کاره اسپری کنید و این کار بر روی هود آشپزخانه هم جواب می دهد. 

 

6. با صابون و آب گاز خود را تمیز کنید :

برای این کار شعله های گاز را از گاز جدا کنید. با استفاده از یک پارچه و یک صابون ملایم و آب , هر باقیمانده از آن را بشورید. هر نوع مواد غذایی پخته شده که از بین نمی رود, یک خمیر غلیظ از جوش شیرین و آب تهیه کنید و سپس آن را روی محل مورد نظر بمالید. پس از حدود 20 دقیقه, تمیز کنید و مشعل را آبکشی کنید ؛ بعد از این که کاملاً خشک شد، مشعل ها را سر جایش بگذارید.

 

7. تمیز کردن گاز با سرکه سفید:

سرکه سفید بهترین تمیز کننده است. برای تمیز کردن ظروف شیشه ای نیز به کارر می رود و رگه ها و لکه ها را محو و پاک می کند. یک نسبت سرکه سفید را با دو قسمت آب در یک بطری اسپری مخلوط کنید و سپس محلول را روی جرم ها بزنید و تمیز کنید که اسیدیته سرکه به حذف کثیفی ها کمک می کند. شما می توانید از این ترکیب برای تمیز کردن و ضد عفونی کردن آشپزخانه تان استفاده کنید. 

8. جوش شیرین و لیمو:

لیمو یک روغن طبیعی دارد و جوش شیرین خاصیت ضد باکتری دارد. جوش شیرین شامل ذرات بسیار خوبی است که به پاک کردن لکه ها کمک می کند و به اندازه کافی ملایم است که شیشه ها را خراش ندهد. کمی جوش شیرین را روی سطح بپاشید و سپس یک نصفه لیمو را روی سطح بمالید و حالا منطقه را با یک پارچه مرطوب پاک کنید تا باقیمانده ذرات جوش شیرین و لیمو را از بین برود. 

 

9. مایع ظرفشویی و جوش شیرین:

نسبت های مساوی از صابون ظرفشویی و جوش شیرین را در یک کاسه کوچک ترکیب کنید ؛ آن را با هم مخلوط کنید تا یک بافت کمی کف آلود ایجاد شود . سپس، مخلوط را زیاد روی سطح و تابه بریزید ، مخلوط را روی ظرف بمالید تا کثیفی را شل کنید. برای یک ساعت ظرف را به کیسه های زیپ دار انتقال دهید، سپس آن را بیرون بیاوریدو باز تمیز کنید. 

 

10. تمیز کردن گاز با تیغ :

برای آن لکه هایی که سوخته اند و بسیار سفت و سخت هستند، سعی کنید از یک تیغ استفاده کنید. تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که تیغه تیغ را در زاویه ای نگه دارید و آن را محکم بگیرید. هنگامی که لکه های سوخته را از شعله های اجاق گازتان کندید، می توانید بقیه مواد را به صورت معمول پاک کنید.

 

جمع بندی:

  • قبل از امتحان هر کدام از این روش ها، اطمینان حاصل کنید که اجاق گاز سرد است .
  • با یک دستمال کاغذی مرطوب، هر گونه خرده و تکه هایی از غذاها را پاک کنید.
  • به یاد داشته باشید که آن را بعد از هر بار استفاده تمیز کنید تا مجبور نباشید خیلی شدید و سخت و عقی به تمیز کردنش بپردازید.
  • تمیز کردن اجاق به طور مرتب، کمک می کند تا به راحتی تمیز شود هر چه زمان تمیز کردن اجاق و وسایل آشپزخانه را به تاخیر بیندازید،لکه ها سخت تر می شوند.
  • تمیز نگه داشتن آن از دیدگاه زیبایی شناختی و عملی بسیار مهم است.
  • بدون تعمیر و نگهداری مناسب، دریچه های سوخت و منافذ اجاق می توانند مسدود شوند و باعث آسیب شوند.

منبع

تعویض شیشه درب فر در تهران

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *