اجاق مسافرتی بلاگ
توسط تهران خدمت / خدمات ما / 0 دیدگاه

آشنایی با انواع اجاق‌ مسافرتی

قطعا شما هم هنگامی که درحال گردش در طبیعت هستید برایتان پیش آمده که برای پختن یا گرم غذا و یا درست کردن یک چای تازه دم و داغ به یک اجاق گاز نیاز پیدا کردید. اجاق گاز یکی از تجهیزات ضروی برای سفر و طبیعت گردی به ویژه سفرهای چند روزه درمناطقی خارج از شهر است.

امروزه بسیاری از افراد به سفرهای ماجراجویانه در طبیعت بکر و دست نخورده و به دور از شلوغی و تجهیزات شهری روی آورده‌اند. قطعا برای چنین سفرها و طبیعت گردی‌ها نیاز به تجهیزات ضروری و کامل است. این شیوه سفر میزان هزینه ها را به حداقل کاهش داده و تجربیاتی تازه را برای افراد به ارمغان می آورد. یکی از تجهیزات مهم سفر اجاق گاز مسافرتی است.

نکته‌ای که باید در هنگام خرید اجاق مسافرتی حتما به آن توجه کنید این است که هر یک از انواع اجاق گاز مسافرتی، کارایی متفاوتی دارند و برای هدف خاصی مناسب هستند. اینکه چه اجاق گازی برای سفر مناسب است، نکته‌ای حائز اهمیت است. آیا در مورد ویژگی های آن فکر کرده اید؟ اینکه می خواهید که گاز شما به سرعت آب را جوش بیاورد یا می خواهید مدت زمان بیشتری آن را استفاده کنید؟ و یا اینکه قرار است برای چند نفر و چه حجمی بر روی آن غذا بپزید؟

اجاق سفری یا پیک نیکی نوعی اجاق است که سبک و قابل حمل ساخته شده تا در سفر و پیک‌نیک به کار رود. اجاق سفری به صورت‌های گوناگون و برای انواع سوخت ساخته می‌شود. از مشهورترین انواع آن پریموس و اجاق گاز پیک‌نیک است. برای انتخاب یک اجاق گاز کوهنوردی مناسب، نکات زیر شما را به انتخاب درست کمک خواهد کرد: نوع سوخت مورد استفاده، نحوه ذخیره سوخت، زمان سوزاندن، متوسط زمان جوش، وزن و …

اجاق گازهای گازی

استفاده از این نوع اجاق کاملا ساده بوده و به مراقبت خاصی نیز نیاز ندارد. این اجاق‌ها به راحتی روی کپسول‌های مهروموم شده‌ای که حاوی دو گاز فشرده ایزوبوتان و پروپان هستند، پیچ می‌شوند. اجاق‌ مسافرتی گازی خود به دو نوع تقسیم می شود که در یک نوع از آن (اجاق یک تکه)، سری اجاق و محفظه روی آن‌ مستقیما به کپسول متصل شده و سر آن پیچیده می‌شود.  این نوع اجاق‌ها نسبت به اجاق‌‌های گازی استاندارد کمی سنگین‌تر بوده و به صورت مایل می‌ایستند. در دومین نوع اجاق مسافرتی گازی (دو تکه)، سری و کپسول از یکدیگر جدا هستند.

برخی از این اجاق ها که شبیه پیک‌نیک هستند، بسیار کوچک بوده و تنها چند گرم وزن دارند. در ضمن برخی از آن‌ها تاشو نیز هستند. اجاق‌هایی که مجهز به رگلاتور فشار هستند، در ارتفاعات زیاد عملکرد بهتری دارند و سوخت زیادی هم مصرف نمی‌کنند. چنانچه در هوای برفی و زمین پوشیده از برف از اجاق استفاده می‌کنید، تکه‌ای فوم به عنوان عایق در زیر کپسول اجاق قرار دهید؛ در غیر این صورت ممکن است کف کپسول یخ بزند.

مزایا:

– هم در سریع جوش آوردن آب و هم در پختن غذا در مدت کوتاه، عملکرد بسیار خوبی دارند و برای کمپ‌های گروهی بسیار مناسب هستند.

– عملکرد سریع در هنگام روشن شدن، نیاز نداشتن به آماده‌سازی قبلی برای روشن شدن (برای روشن شدن این نوع اجاق تنها کافی است شیر آن را باز کنید و آن را با کبریت، فندک معمولی یا فندک جرقه‌زن روشن کنید).

– هماهنگ سوختن شعله و قابلیت تنظیم آن (در اکثر مدل‌ها)

معایب

– عدم امکان بررسی میزان گاز باقی‌مانده به دلیل مهر‌و‌موم بودن کپسول (البته با به همراه داشتن یک کپسول زاپاس کوچک، به راحتی می‌توانید این مشکل را برطرف کنید)

– عدم امکان استفاده از یک محافظ در اطراف کپسول (زیرا استفاده از محافظ باعث تجمع حرارت در اطراف کپسول و در نهایت انفجار آن می‌شود)

– کاهش فشار گاز در هوای سرد و ضعیف شدن شعله (البته در صورتی که اجاق رگلاتور فشار داشته باشد، این مشکل ایجاد نمی‌شود)

– قیمت بیشتر گاز نسبت به سوخت مایع

– غیرقابل استفاده شدن کپسول گاز پس از اتمام گاز آن (پس از اتمام گاز باید آن را به شیوه صحیح دور بیندازید و یا آن را به مراکز بازیافت تحویل دهید)

اجاق گاز با سوخت مایع

ین اجاق های همه کاره به بطری های سوخت قابل بازیافت متصل می شوند. در حالی که اکثر اجاق گازهای با سوخت مایع با گاز سفید کار می کنند، شما گزینه های دیگری نیز در اختیار دارید که در صورت سفر به خارج از کشور، مزایای خاصی دارد. همه انواع این اجاق گاز کوهنوردی از گاز سفید استفاده می کنند که با درجه بالایی تصفیه شده تا ناخاصی صفر یا کمی داشته باشد. گازها تمیز و داغ می سوزند و در هوای منفی صفر عملکرد بهتری دارند. بعضی از اجاق های چندگانه نیز می توانند توسط برخی از موارد زیر استفاده شوند: بنزین، نفت سفید، سوخت جت یا دیزل. تنوع سوختی، اجاق های سوخت مایع را انتخاب خوبی برای مسافران بین المللی می کند که با انتخاب گزینه های سوخت محدود مواجه هستند.

مزایا

– اجاز گاز با سوخت مایع ثبات بیشتری را در زمین های ناهموار دارا هستند.

– با نگاه کردن به بطری به راحتی می توانید متوجه شوید که سوخت چقدر سوخت دارید.

– با اینکه که شما مجبور به خرید یک بطری سوخت هستید، هیچ کپسولی نیاز نیست.

– این اجاق ها بهتر از سایر گزینه ها در ارتفاعات بالا و در دماهای سرد عمل می کنند.

معایب

– نگهداری و آماده سازی برای آن نیاز است.

– سوخت ها امکان دارند که از بطری بیرون بریزند.

– از اجاق های کنیستر سنگین تر هستند.

– قیمت اجاق گاز سوخت چندگانه کمی بالاتر است.

  • سوخت هایی به جز گاز سفید دارای ناخالصی هایی هستند که به مرور زمان امکان دارد بخش هایی مانند شیلنگ سوخت را مسدود کند. در صورت امکان از الکل برای آماده‌سازی اجاق استفاده کنید تا دوده نگیرد.
  • کپسول سوخت را تا لبه پر نکنید و مقداری فضا برای پمپاژ هوا به داخل کپسول باقی بگذارید تا مایع تحت فشار قرار گیرد. در ضمن زمانی که مقداری هوا وارد کپسول شود، میزان حرارت سوخت افزایش می‌یابد و از ایجاد فشار زیاد از حد جلوگیری می‌شود.
  • چنانچه قصد دارید برای چند ماه یا مدت بیشتری از اجاق استفاده نکنید، سوخت کپسول را تخلیه کنید.
  • حتما از یک محافظ شیشه‌ای برای اجاق خود استفاده کنید.
  • حتما در سفرهای طولانی یا سفر به مناطق سردسیر، از مدبل‌های گرمایی استفاده کنید. • استفاده از این وسیله موجب انتقال گرما به محفظه جهت افزایش سرعت جوش آمدن آب و صرفه‌جویی در مصرف سوخت می‌شود.
  • مایع گاز سفید پس از گذشت مدتی تجزیه می‌شود و خاصیت خود را از دست دهد. در صورت استفاده از مایعی که مدت زمان زیادی از تولید آن گذشته می‌شود (این کار توصیه نمی‌شود)، از یک فیلتر برای پاک کردن مایع از هرگونه ذرات رسوب استفاده کنید تا این ذرات در بخش‌های مختلف باقی نمانند و آن‌ها را مسدود نکنند. وجود لکه‌های رنگی در گاز، به معنای غیرقابل استفاده بودن آن است.

اجاق گازهایی با سوخت جایگزین

این نوع اجاق ها توسط سوخت گندله ای یا چوب روشن می شوند. این اجاق گازها برای سفرهای کوله گردی طولانی مدت و همچنین در جعبه اضطراری خانه مناسب است. وزن برخی از آن ها بسیار سبک است درحالیکه بسیاری از آن ها وزن سنگین تری دارند. برخی از انواع آن ها به همراه مزایا و معایبشان در ادامه آورده شده است.

مزایا

– از آنجا که این نوع اجاق ها با برگ و چوب های ریزی که جمع می کنید روشن می شود پس نیازی به حمل کپسول نیست و از این رو برای سفرهای طولانی بسیار طرفدار دارد.

– کار با آن ها ساده است و این نوع اجاق ها سبک هستند.

– بعضی از مدل ها زمانی که در حال سوختن هستند، می توانند برق کافی تولید کنند تا یک موبایل را توسط پورت USB شارژ کنند.

– برخز از آن ها با یک گریل همراه هستند.

معایب

پیدا کردن هیزم خشک در هوای مرطوب می تواند چالش برانگیز باشد.

استفاده از این نوع اجاق ها در برخی از مکان هایی که در ارتفاع بالا قرار گرفته اند، ممنوع است.

اجاق هایی که با قرص سوخت جامد می سوزند

این نیز انتخاب محبوب آن هایی است که سبک سفر می کنند. بعضی از مدل ها بسیار کوچک هستند و در جیب شما قرار می گیرند.

مزایا

– قیمت ارزان

– وزن کم: یک مدل جیبی ممکن است ۹۰ گرم وزن داشته باشد؛ اجاق گاز به همراه یک ظرف تنها ۲۰۰ گرم خواهد داشت.

– قرص ها به راحتی روشن می شوند و اگر آن ها را خاموش کنید و هنوز تمام نشده باشند می توانید مجددا آن را روشن کنید.

معایب

آنها به آهستگی آب را به جوش می آورند.

قرص های ممکن است بوی بدی داشته باشند.

قرص ها ممکن است اثرات چربی زیر ظرفتان باقی بگذارند.

اجاق گاز مسافرتی,پیک نیک,تجهیزات سفر

تجهیزات لازم برای سفر

اجاق گاز مسافرتی سامسونتی

اگر قصد کمپینگ دارید و فضای کافی در کوله و اتومبیل خود دارید؛ اجاق گاز مسافرتی سامسونتی انتخابی عقلانی است.

مزایا

– بخاطر بزرگی اجاق گاز مسافرتی سامسونتی، امکان افتادن قابلمه و ظرف غذا، کم است.

– بخاطر شعله بزرگتر، غذا سریعتر حاضر خواهد شد.

معایب

– نسبت به سرشعله سفری، جای بیشتری اشغال میکنند.

– گاز بیشتری نیز مصرف میکنند.

– نسبت به سرشعله ها بزرگترند و وزن بیشتری دارند.

سرشعله سفری یا سرشعله مسافرتی

این محصول، کاملاً برای کوهنوردان مناسب است. دلیل آن کوچکی و سبکی است.

مزایا

– سبکتر از اجاق گاز مسافرتی سامسونتی است.

– کوچکتر هستند؛ بنابراین جای کمتری میگیرند.

– به انواع کپسولهای ۱۱۰ گرمی، ۲۳۰ گرمی و ۴۵۰ گرمی، که حاوی مخلوطی از پروپان و بوتان هستند؛ متصل میشوند.

معایب

امکان افتادن قابلمه و ظرف غذا از روی سرشعله های سفری بیشتر است.

نکاتی برای استفاده از اجاق گاز مسافرتی

  • آن ها را داخل چادر یا فضای بسته روشن نکنید. این کار ممکن است کربن دی اکسید مسموم کننده ایجاد کند.
  • همیشه قبل از روشن کردن اجاق گازتان شیلنگ ها، سرشعله و همه چیز را از نظر نشتی یا خرابی چک کنید.
  • اگر وزن برای شما مهم نیست، یک ورقه نازک فلزی می تواند شیء خوبی باشد تا اجاق گاز مسافرتی خود را روی آن بگذارید؛ مخصوصا در مکان هایی مانند ساحل های شنی.

منبع: بیتوته

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *